Wednesday 23 November 2011

CONTOH RPH

ASSALAMUALAIKUM semua,
hari ini saya mahu menunjukkan racangan pengajaran harian.
antaranya ialah seperti beikut ,


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran                            : Pendidikan Islam (Pendidikan Khas)
Kelas                                              :  Tahun 3 PK
Masa                                             : 9.40pagi – 10.10pagi
Bilangan murid                            :  11 orang
Aspek                                            : Pengalaman ke surau/masjid
Item                                               : 1.1 Mengambil wudhuk
Kemahiran                                    :Menyebut anggota wudhuk
Hasil Pembelajaran                     : Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid boleh
1.       Menyebut anggota wudhuk
2.       Melakukan amali wudhuk
Pengetahuan Sedia ada             :Murid pernah melihat ibubapa berwudhuk
                                                                Belajar di Kelas KAFA
Strategi                                         : Mengambil wudhuk
Nilai Murni                                   : Berjimat cermat , bersyukur nikmat Allah
Alat Bantu Mengajar                 : I-Board(Papan Interaktif),bahan maujud,carta dan gambar


Langkah
    
       Isi pelajaran
                      
                      Aktiviti
           
             Catatan




Set Induksi
( 5 minit)




3 jenis air yang berbeza

1.Guru menunjukkan 3 gelas air yang berbeza
-air kopi
-air paip
-air milo

2. Guru bersoaljawab dengan murid tentang air yang suci lagi menyucikan
3. Perbezaan Air Bersih dengan Air Mutlak

1.Murid memerhati air yang ditunjuk

2.Murid memberi respon pada soalan guru

Langkah 1
 (5 minit)


Gambar -gambar orang sedang  berwudhuk


1.Guru menunjukkan  gambar berwudhuk
2.Aktiviti Simulasi
3.Guru bersoaljawab dan mengaitkan dengan tajuk


1.Murid memerhati gambar yang ditunjuk kan
2. 2-3 murid diminta tunjukkan anggota wuduk berdasarkan pengalaman sedia ada

Langkah 2
 (12 minit)

(Tayangan I-Board)
Gambar anggota wudhuk

1.Guru meminta murid menyebut anggota wudhuk

2. Guru menunjukkan kawasan anggota wudhuk yang betul
3.latihan menandakan turutan rukun wuduk

1.Murid  melihat tayangan di I-Board.
2.menyebut satu persatu anggota wuduk
3.Aktiviti menanda di I-Board


Langkah 3
 (4 minit)



Hikmah Berwuduk

1.Guru menerangkan serba ringkas tentang hikmah kita berwuduk
2. Soaljawab berulang-kali tentang tahap kefahaman murid





1.Murid-murid diminta menyebut dan melakukan simulasi mengambil wudhuk




Penutup
(4 minit)






Carta Nasyid

1.Guru bernasyid

2. Murid mendengar sambil mengikut perlahan beserta dengan menunjuk anggota wudhuk

1.Murid bernasyid beramai-ramai


 CARTA BERGAMBAR CARA-CARA BERWUDHUK
 1) MEMBASUH TANGAN
2)BERKUMUR
3)BERSIWAK
4)MEMBASUH MUKA

5)MEMBASUH LENGAN DAN TANGAN
6)MEMBASUH RAMBUT DAN TELINGA
7)MEMBASUH KAKI 

LAGU WUDHUK 
  1. *   SATU SATU SAYA BASUH TANGAN
  2. *   DUA DUA KUMUR MULUT HIDUNG
  3. *   TIGA TIGA SAYA BASUH MUKA
  4. *   EMPAT EMPAT TANGAN HINGGA SIKU
  5. *   LIMA LIMA SAPU KEPALA
  6. *   ENAM ENAM BASUH TELINGA
  7. *   TUJUH TUJUH BASUH KAKI KITA
  8.    SATU HINGGA TUJUH BUAT SEMUANYA


No comments:

Post a Comment

bM


ku

Â

kj

kk